Bariatrik Protein Tozu Nedir?

Bariatrik Protein Tozu Nedir?

Tüp mide sonrası protein takviyesi uygulayacak olan hastalar kesinlikle uzman doktorların kontrolüne girmelidir. Hastanın vücudunun ihtiyacını belirleyen tetkikler sonucunda alınacak miktar uzman doktor tarafından belirlenmektedir.

Genel olarak, operasyonun ilk 1 ayı içerisinde vücuda ihtiyaçların tam olarak karşılanması için günde en az 15 gram kadar protein alımı yapılmalıdır. Hastanın beslenme dönemi dikkate alınarak bu takviye protein tozları tarafından karşılanmaktadır.

Bariatrik Protein Tozu Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüp mide sonrası protein takviyesi kullanırken hastanın operasyonu destekleyici takviye kullanmaya özen göstermesi gerekmektedir. Bu kapsamda hastalar beslenme dönemi içerisinde alacağı bariatrik protein tozu içeriğine dikkat etmelidir. Bunun için tüketim esnasında;

  • Takviyenin içeriği olarak en az 14 gram en fazla ise 25 gram arasında protein içermesi gerekmektedir.
  • 150’den az 250’den fazla içerisinde kalori bulunmamalıdır.
  • İçerisindeki şeker ve yağ oranı kesinlikle 5 gramdan daha az miktarda olmalıdır.
  • İçerik itibariyle katkı, koruyucu, yabancı bileşen kesinlikle içermemelidir.

Tüp mide sonrası protein takviyesi bu dikkat üzerine kullanıldığı zamanlarda faydalı olmaktadır. aksi halde hastalar operasyon sonrasında kaçak ve kanama başta olmak üzere birçok sorun ile karşılaşmakta, istenen başarı elde edilememektedir. Hastaların operasyonun bitimi ile başlayıp ne kadar süre protein takviyesi alacağı doktorlar tarafından belirlenmektedir. Uzmanların gerekli gördüğü hallede protein takviyesi kullanım süresi uzatılabilir ya da daha kısa tutulabilir.

Hepimizin bildiği gibi proteinler vücudumuzun yapı taşlarıdır ve onlarsız olmaz. Vücuttaki sıvı dengesinin korunmasında, doku onarımında, enfeksiyon ile mücadelede ve daha saymakla bitmeyecek hayati görevlere sahiptirler. Özellikle obezite cerrahisi geçiren kişilerde ameliyat sonrası mide hacmi azaldığı veya hem mide hacmi hem de emilim azaldığı için mutlaka proteince zengin beslenerek bariatrik protein tozu almalıdırlar.

Bariatrik cerrahi hastalarının ameliyat sonrası protein ihtiyacı günlük 60-80 gram arasında değişiklik göstermektedir. Protein; hızlı kilo verme aşamalarında oluşabilecek kas kayıplarını minimuma indirip, doku iyileşmelerine yardımcı olacaktır. Protein alımını en iyi düzeye çıkarmak için, her öğün ilk olarak proteine öncelik verilmelidir.

Ameliyat sonrası erken dönemde katı gıdaya geçilmediği için kişilerde günlük alınması gereken protein miktarı eksik kalabilir. Bunun için mutlaka bariatrik protein tozu kullanılması önerilmektedir. Kişinin bu takviyeyi ne kadar ve ne zamana kadar kullanacağı, olduğu ameliyat türü ve beslenme durumuna göre değişmektedir.

Ameliyat sonrası önerilen protein takviyelerinin içeriği de en az kendi kadar önemlidir. Bu protein takviyeleri mutlaka vücut tarafından üretilmeyen elzem amino asitleri içermeli, sindirilebilirliği düzeltilmiş amino asit skoru 100 veya 100’e yakın olmalı, 200 kaloriyi geçmemeli, yağ ve şeker miktarı 5 gramın altında olmalıdır. Vegan kişilerin soya proteini içeren takviyelerin kullanılması dikkat edilmesi gereken önemli unsurlar arasındadır.

Genellikle erken dönemde beslenme planlamamızda günlük protein ihtiyacının 30 gramını takviyelerden, geri kalanını ise besinlerde sağlayacak şekilde düzenlemeye özen gösterilmelidir. Sadece protein tüketmek, diğer besin gruplarından gelecek olan değerleri baskılayacak ve dehidratasyona sebebiyet verecektir. Bariatrik protein tozu mutlaka doktor ve diyetisyen eşliğinde bilinçli olarak kullanılmalıdır.

Sohbet et
Ürünlerimiz hakkında bilgi almak ister misiniz?